Nový Zéland 7.4.2014 – Christchurch

První noc jsem přespal ve free campu u jezera, asi 30km od Christchurch. Další dvě noci jsem si zaplatil v jednom z lepších backpackerů ve městě, s pohodlnou postelí a vynahradil si tak to spaní ve stanu :)

Free camp u jezera

Free camp u jezera

Ve stejnym backpackeru byli ubytovaný i Michal a Tomáš z Hastings, se kterejma jsem dřív sbíral broskve. Oba tu pracovali na stavbách. Aby jste tomu rozumněli – Christchurch je jedno obrovský staveniště a to už celý tři roky. Tenkrát postihlo Christchurch opravdu velký zemětřesení a půl roku na to ještě jedno, dokonce silnější. Zahynulo asi 100 lidí a rozbořilo to polovinu města. Ať dělali co dělali, po třech letech to tu stejně vypadá děsivě. Spousta domů je rozbořenejch, do některejch se zakusujou bagry a strhávaj je dolů, aby na jejich místě mohli postavit něco novýho, všude nad městem se tyčej jeřáby a jen těžko se tu orientuje v dopravě, kvůli neustálejm uzavírkám. Pokud silnice neni uzavřená, je většinou popraskaná a jsou v ní díry. Většina lidí, který tu potkáte jsou tak překvapivě stavbaři. Celý město působí dost depresivně a zmateně.

Christchurch

Christchurch


Dřevo zdarma! :) Najdete na fotce hajlujícího panáčka?

Dřevo zdarma! :) Najdete na fotce hajlujícího panáčka?


Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám jí opraví?

Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám jí opraví?


Klasika - jedna cesta uzavřená a druhá? Taky uzavřená.

Klasika – jedna cesta uzavřená a druhá? Taky uzavřená.

Na druhou stranu je tu i dost novejch, moderních budov, pěknej a velikej park a v centru najdete tzv. kontajnerový město – improvizovaný obchodní centrum, postavený z kontajnerů, který vypadá docela zajímavě a tak ho tu pravděpodobně nechaj už natrvalo.
Můj pobyt v Christchurchi se nesl v duchu návštěv starejch přátel. Potkal jsem se tu s němcema Kimem a Ike (z Hastings před vánocema), s Michalem, Tomášem a Martinem z Hastings a taky jsem navštívil přátele svýho táty a dědy – Luboše a Miladu – postarší pár, kterej tu už 25 let provozuje na trzích stánek s výbornejma bramborákama! Po dlouhý době jsem ochutnal zase něco ryze českýho a popovídal s nima o jejich životě tady v Christchurch.

Kim a Ike, za nima kontajnerový město

Kim a Ike, za nima kontajnerový město


Luboš, Milada, já a českej bramborák :)

Luboš, Milada, já a českej bramborák :)

Poslední den jsem se vydal na nákup něčeho teplýho na zimu. Máme tu zrovna podzim v plnym proudu a navíc jedu čím dál tím víc na jih a je to znát, každá noc je tu chladnější. Koupil jsem si novej spacák, mikinu, kalhoty a ponožky od Novozélandský outdoorový značky Kathmandu a přesvědčil se znova o kvalitě místních výrobků (a taky o jejich vysoký ceně).
Z Christchurch jsem se vydal dál na jih, směrem na Queenstown, ale protože pršelo a přicházel jsem tím o krásný výhledy na hory, rozhodl jsem se utábořit a počkat jeden den na lepší počasí. Poprvý jsem tak kempoval v dešti a ještě k tomu v pěkný zimě. Kdybych si býval nekoupil tu novou teplou výbavu, byla by ta noc hodně nepříjemná. Zítra snad bude líp…

Posted in Nový Zéland by Luigy at Duben 13th, 2014.
Tags:

Leave a Reply

*