Nový Zéland 5.1.2014 – Jak jsem dělal svíčkovou

U Petra a Margaret v Orewě jsem zůstal celkem 4 dny. Dal jsem dopořádku všechny věci po našem cestování, trochu jsem se podíval po okolí, hned v Orewě je například fajnová pláž, a taky jsem pomáhal se stěhováním synovi Petra a Margaret – Darrenovi. Darren je stavitel domů, a to těch pěknejch, drahejch, a momentálně sehnal zakázku na postavení domu v Queenstownu (krásný městečko na jižnim ostrově), takže se tam i s celou svojí rodinou (manželkou a 3 dětma) stěhuje. Trochu jsem mu pomáhal s těžším nábytkem a mezi řečí mi nabídnul, že by mě na stavbě mohl zaměstnat, což je hodně zajmavá nabídka, stavět luxusní dům v Queenstownu.
Jinak Peter a Margaret byli moc fajn hostitelé a na svůj věk jsou fit a je s nima legrace. Například jsem u nich v obýváku našel Xbox s Kinektem, myslel jsem že ho maj pro vnoučata, ale prej na něm hrajou i oni sami :) Tak jsem si s nima zahrál partičku bowlinu (pozn. Xbox a Kinekt jsou zařízení pro hraní her na televizi. Mají pohybový senzor, takže snímají vaše pohyby a můžete tak na televizi hrát například bowling, tenis, volejbal… a to i ve více lidech).
Přemejšlel jsem, jak se jim za jejich pohostinství odvděčit, protože peníze nechtěli. Tak jsem se nabídl, že v neděli uvařim typickou českou večeři – svíčkovou. Nikdy předtím jsem jí nedělal. Nakonec příprava zabrala skoro celej den. Prvně jsem naložil maso, tam byly problémy s překladem koření a zeleniny, dopustil jsem se několika drobných omylů a pak jsem se pustil do knedlíků. Možná nevíte, že knedlíky jsou ryze česká záležitost a jinde ve světě je neznaj. Při jejich výrobě jsem musel improvizovat, protože tu nemaj hrubou a polohrubou mouku a kvasnice jen sušený. Je to zváštní, ale tyhle vymoženosti seženete jen ve střední evropě :)
Nakonec se všechno povedlo a svíčková byla výborná. Vysloužil jsem si mezinárodní pochvalu. Přišel ochutnat i Darren, kterej v roce 96 strávil několik týdnů v Čechách a na svíčkovou si pamatoval :) Ještě doplním, že mě tahle večeře přišla pěkně draho, 4 porce vyšli v přepočtu na 800 Kč (maso stálo polovinu ceny). Na Zélandě je zkrátka draho, ale zároveň i platy jsou mnohem vyšší. Proto je v Čechách tak populární jet vydělávat na Zéland.

Pláž v Orewa

Pláž v Orewa

Peter v akci při hraní bowlingu :)

Peter v akci při hraní bowlingu :)

Naložená svíčková - všiměte si starodávný váhy za ní, byla ještě v librách a uncích

Naložená svíčková – všiměte si starodávný váhy za ní, byla ještě v librách a uncích

Tadáá! :)

Tadáá! :)

Posted in Nový Zéland by Luigy at Leden 12th, 2014.
Tags:

2 Responses to “Nový Zéland 5.1.2014 – Jak jsem dělal svíčkovou”

  1. lucifuk napsal:

    Ta svickova vypada ale opravdu jako profi svickova.
    Dal bych si taky

  2. Honza napsal:

    Vypadá to jako od profíka ta svíčková. :) Hezky tu ČR ve světě reprezentuješ. :)
    Jinak k těm cenám, ono u nás, pokud člověk kupuje kvalitní suroviny (které jsou na NZ snad standardem jako všude kromě ČR), tak to vyjde velmi podobně. ;)

Leave a Reply

*