Nový Zéland 16. den – Práce

Protože protrhávání jablek je práce pod širým nebem a tady zrovna začíná léto, začíná se pracovat co nejdřív, nejlépe hned se světlem aby se vyhlo horku. Takže v 5:00 už mě budí budík a pomalu se vyhrabáváme všichni z postelí. Venku je ještě tma, děláme si snídani a jídlo sebou na celej den. V 6:00 už jsme v sadu a začínáme protrhávat. Včera bylo hezky, svítilo sluníčko, ale dneska je zataženo a předpověď hlásí déšť.
A v čemže to protrhávání spočívá? Možná jste si už někdy všimli, že když jdete do obchodu kupovat jablka, jsou mnohem větší a krásnější, než ty, co vám rostou na zahrádce. To má spoustu příčin a jedna z nich je právě protrhávání zárodků jablek. Ve zkratce redukujete počet jablek na jabloni, asi na 1/4, podle určitejch pravidel, aby ty co zůstanou narostli do většího objemu. Ze začátku to jde pomalu, protože zkoumáte kolik jablek na jakym trsu a větvi roste a snažíte se přesně podle pravidel redukovat jejich počty, ale po nějáký chvíli vám supervisor začne šlapat na paty a musíte zrychlit. Místo počítání jablek to musíte dělat od oka a hlavně zapojit obě ruce, což může bejt trochu nebezpečný, vzhledem k tomu že se pohybujete na štaflích který maj 4 metry a pro ty nejvyšší jablka musíte až na tu nejvrchnější příčku. Držet se štaflí zkrátka znamená pracovat pomalejc.
Dneska teda celej den poprchává. Asi v jednu odpoledne začalo pršet pořádně a tak jdeme domu. Předpověď na zítra je ještě horší, je téměř jistý, že zítra pracovat nebudem. Večer tu dávaj v televizi film Eurotrip. Je mnohem větší zábava sledovat tenhle film s bandou němců a francouzů :D

Apple thinning

Apple thinning

Posted in Nový Zéland by Luigy at Listopad 28th, 2013.
Tags:

One Response to “Nový Zéland 16. den – Práce”

 1. lucifuk napsal:

  Tak hura prvni job. Sice u samoancu ale konecne.
  Pocasi na tu praci je hodne dulezite. V desti se nedaji trhat jabka dlouho a ani protrhavat. Zajimavejsi to bude az budete jabka trhat. To se pak soutezi kdo natrha vic beden.Podle toho jsou i penize.Ted je vsak na to jeste brzo.
  Koukam ze mate krasne lehke aluminiove staflicky. To za nasich cas pred 14 lety jeste nebylo. Nosili jsme sebou tezke kovove stafle.
  Je dobre ze jste se dali dohromady a muzete i spolu pracovat.
  Bacha vsak na ponorkovou nemoc :)

Leave a Reply

*