Nový Zéland 14.4.2014 – Queenstown

Moje plány v Queenstownu byly úplně jiný, než jak jsem postupoval předchozích pět měsíců, takže místo abych se ubytoval v některym z místních backpackerů, zamířil jsem do obchodního centra, kde mají nástěnku s inzerátama a zároveň jsem si sehnal aktuální vydání místních inzertních novin. Cílem bylo najít si byt, sdílenej s několika dalšíma lidma, jak říkáme hezky česky „spolubydlení“.
Prvních dvě noci jsem přespal u Darrena a jeho rodiny. Pamatujete si Darrena? Syn Petra a Margaret z Orewy co jsem jim v lednu vařil svíčkovou. Darren má stavební firmu a dostal roční kontrakt na postavení jednoho luxusního domu v Queenstownu, tak se i s manželkou a třema dětma přestěhovali. Za to že mě nechal u nich doma jsem mu koupil bednu českýho Budweiseru :)

Darren mě vzal na projížďku korytem místní řeky. Pokud máte náhon na všechny čtyři kola, můžete se brodit až 15 km daleko.

Darren mě vzal na projížďku korytem místní řeky. Pokud máte náhon na všechny čtyři kola, můžete se brodit až 15 km daleko.

Hned další den jsem odpověděl na pár inzerátů a navštívil několik bytů. Je to děsivý, vybrat si bydlení během dvou dnů, v čechách jsem tomu věnoval celej měsíc. No prošel jsem asi 6 bytů během těch dvou dnů. Naplánovanejch prohlídek jsem mě ještě víc, ale všechny jsem je zrušil, když jsem objevil hezkej prostornej baráček na jednom z místních kopců s výhledem na jezero a fajn mladejma spolubydlícíma. Hned jsem jim řekl, že to beru a ještě toho dne jsem se nastěhoval. Je to zvláštní pocit, když po půl roce najednou máte zase vlastní pokoj, velkou postel, skříň a stůl, když už nemusíte věci skladovat v kufru a batohu a když ve vašem pokoji nebydlí dalších 5 lidí.

Obývák s kuchyní

Obývák s kuchyní


Výhled z obýváku

Výhled z obýváku


Čtvrť kde bydlím - Fernhill. Náš baráček je asi tak ve dvou třetinách vpravo

Čtvrť kde bydlím – Fernhill. Náš baráček je asi tak ve dvou třetinách vpravo

Další den (neděli) jsem strávil vybalovánim a čištěnim věcí a taky prozkoumávánim Queenstownu. Tohle město se mi líbí čím dál tím víc. Má jen 20.000 obyvatel, ale centrum města vám nabídne víc jak tucet restaurací a další tucet barů, najdete tu kino, divadlo, koncertní halu, kluziště, automobilovej závodní okruh, velkej park, úžasný golfový hřiště, desítky obchodů, dokonce je tady mezinárodní letiště a samozřejmě spousta adrenalinovejch aktivit. V blízkosti Queenstownu jsou taky tři lyžařský střediska. Queenstown leží na břehu obrovskýho jezera, zatočenýho do tvaru písmene „S“, s dýlkou cca 120km. Jezero je tak velký, že má i příliv a odliv a vlny jak na středozemnim moři. Všude kolem dokola se z jezera zvedaj dvoutisícový hory a i sám Queenstown se rozkládá na kopcích, takže téměř každej dům má výhled na jezero a vůbec na tu celou parádu.
Práci tady můžete sehnat zásadně ve dvou odvětvích – turismus a stavitelství. Zájem o Queenstown je velikej, staví se tu spousta luxusních domů s úžasnejma výhledama. Turismus je pak to, čím Queenstown žije. Je tady toho tolik co se dá dělat, že nevíte co dřív. Každej víkend se koná nějákej festival nebo kulturní akce, teď na velikonoce dokonce dvě zároveň (závody na okruhu a airshow). Na druhou stranu je v Queenstownu dost draho a pokud se účastníte místních aktivit (kdo by taky v tomhle městě seděl doma na zadku, žejo :) ) tak se vám peníze pěkně rychle rozkutálej.
Sehnat práci tu neni jednoduchý. Pracovní síly je přebytek, každej by tady chtěl zůstat. A právě proto tu nepotkáte moc čechů, němců, francouzů a jihoameričanů jako jinde na Zélandu. Práci většinou dostanou jen rodilý mluvčí (všude samý britové) a jen ti slušně vypadající a dobře vystupující. Klasickýho cestovatele v tričku a šortkách v Queenstownu za barem nepotkáte. Zkátka je to tu uplně jiný a já mám obrovský štěstí, že jsem domluvenej s Darrenem a můžu pracovat u něj na stavbě.
Hned v pondělí jsem vyfasoval pás s nářadim a lopatu do ruky :) Co taky jinýho může nováček dělat první den na stavbě :)
Jsem spokojenej, práce je těžká, ale líbí se mi, bydlim ve hezkym domku s fajn spolubydlícíma a cítím, jak se mi pomalu vrací můj starej život.
Nutno podotknout, že dneska jsem byl v práci poprvé poprvé po měsíci :)

Queenstown. Převzato od David Johnn Smith

Queenstown. Převzato od David Johnn Smith

Posted in Nový Zéland by Luigy at Duben 26th, 2014.
Tags: ,

Leave a Reply

*