Nový Zéland 14.1.2014 – Borůvky

Poslední dva dny jsem sbíral borůvky. Maj tu trochu jinačí borůvky, než na který jsem zvyklej z čech. Jsou mnohem větší, některý jsou i velký jak třešně a rostou na větších keřích (až 2 metry vysoký). Je to zatím nejjednodušší práce, jakou jsem tu dělal. Bohužel neni placená hodinově, ale od nasbíraných kil. A nestačí tu jen bejt rychlej a hodně sbírat, ani to, že vynecháte všechny přestávky vám moc nepomůže. Pokud si chcete vydělat aspoň trochu slušný peníze, musíte tu práci začít šidit. Sbírat jen velký trsy a jednotlivý borůvky nechávat, nebo je shodit na zem. A právě to se mi na týhle práci nelíbí. Většina lidí, včetně mě, tu pracuje relativně poctivě, já udělám maximálně 45 kg za 9 hodin. Pak je tu ale pár jedinců, kteří nasbíraj až 75 kg a nechávaj za sebou spoustu jednotlivejch borůvek. Jednou za čas pak musíme takový keře „pročistit“ a přitom samozřejmě uděláme mnohem míň kg.
Taky cestování do práce je únavný, tenhle obrovskej borůvkovej sad (má snad 1km čtvereční) je přesně hodinu jízdy autem od našeho backpackeru (75 km, poblíž vesničky Ngatea). Takže každej den navíc strávim 2 hodiny za volantem. Naštěstí sebou pokaždý vezu 3-4 další lidi, takže mi alspoň zaplatěj benzín.
Chtěl bych tuhle práci dělat jen do konce týdne a pak jet někam dál. V únoru začíná v Hawke’s bay sezóna sběru jablek, a to je obrovská akce. Slyšel jsem, že v celym regionu v únoru pracuje až 100.000 lidí jen na jablkách (sběr, třídění, balení). Práce je tam tolik, že berou uplně každýho a můžete si dokonce vybírat.

Naše borůvková parta

Naše borůvková parta

Proč jsem tak navlečenej? Protože se celej den prodírám roštím. Většinou mám i kapucu, aby mi nanapadalo za krk. Připomínám že tu máme léto v plnym proudu :)

Proč jsem tak navlečenej? Protože se celej den prodírám roštím. Většinou mám i kapucu, aby mi nanapadalo za krk. Připomínám že tu máme léto v plnym proudu :)

Při práci

Při práci

Pracujem až do večera

Pracujem až do večera

Posted in Nový Zéland by Luigy at Leden 18th, 2014.
Tags:

One Response to “Nový Zéland 14.1.2014 – Borůvky”

  1. Honza napsal:

    Docela mě překvapuje to odměňování podle množství, jak potom ty keříky vypadají? Čekal bych, že jako po nájezdu kobylek…
    Ti lidi, kteří nasbírají více na úkor ostatních, to se divím, že jim nikdo za bukem nedá na budku. :D

Leave a Reply

*