Nový Zéland 11.6.2015 – Vyšlo to uplně jinak

Od listopadu loňskýho roku jsem si šel za tou svojí představou, že si tady na Zélandu najdu trvalej job v nějáký fajn firmě, zůstanu tam dva roky a získám postupně rezidenci. Několik měsíců jsem chodil na pohovory do různejch IT firem, občas jsem se dostal i do druhýho kola výběrovýho řízení, ale jako finálního kandidáta mě nikdy nevybrali.

weta-digital-logo
Málokomu jsem prozradil, že už v listopadu jsem našel „firmu svejch snů“ – Weta Digital studios. Weta Digital je studio vytvářející speciální efekty a animace pro ty největší Hollywoodský filmy. Pokud jste viděli například Avatar, novou Planetu Opic, sérii Xman, District 9, Avengers, Ironman nebo Pána Prstenů a Hobbita, tak Weta Digital stojí právě za veškerejma digitálníma efektama a animací v těhle filmech. Je to momentálně nejlepší trikový studio na světě a zaměstnává okolo 1000 zaměstnanců, mezi nima i spoustu softwarovejch vývojářů, na vývoj jejich vlastního softwaru. Ještě víc mě nalákalo, když v únoru otevřeli pozice, kde vyžadovali technologie, který dobře znám a se kterejma jsem několik let pracoval.

Shodou náhod jsem tou dobou objevil místní filmařskej klub, kde se schází filmový tvůrci od amatérů až po profesionály. Dal jsem se tu dohromady s několika dalšíma lidma a společně jsme natočili pár věcí, převážně komerčních, kde jsem sice nedostal moc zaplaceno, ale hodí se to jako reference a do showreelu.

Natáčení na luxusní jachtě

Natáčení na luxusní jachtě

A tak se zrodila myšlenka, jak se přihlásit o práci ve Weta Digital – jelikož kamera a animace jsou moje velký hoby, rozhodl jsem se pro ně vytvořit video. Ale ne tak ledajaký video, ale opravdu kvalitní prezentaci. Dal jsem dohromady malej tým a natočili jsme společně krátkou úvodní sekvenci, následovanou animací a nakonec krátkým povídáním. Celkem to všechno zabralo 3 týdny full time práce na animacích, střihu a zvuku plus jeden celej natáčecí večer ve studiu, kde jsem měli profi osvětlení a další techniku. Dál jsem pro video nakoupil zvukový podklady, který mi pomohl dát dohromady kamarád a profi zvukař Honza Valter www.janvalter.cz prostě to muselo bejt perfektní. Video jsem nahrál na malou flash kartu a poslal poštou společně s graficky vyvedenou přihláškou vytisknutou na drahym a těžkym papíře s kvalitním tiskem. Pochybuju že někdo z předešlých uchazečů o pozici programátora jim poslal něco takovýho. Ostatně posuďte sami:

Přihláška, kterou jsem jim poslal poštou

Přihláška, kterou jsem jim poslal poštou

Doporučuji přehrát v režimu celé obrazovky

Asi po dvou týdnech se mi laxně ozvali že by si semnou chtěli popovídat po Skypu. Pohovor trval přibližně 10 minut, zeptali se mě asi na 3 otázky který byly trochu mimo a to bylo všechno. Zeptal jsem se jestli aspoň viděli moje video a vůbec celou přihlášku. Prej že jo a že dobrý.
Když se mi pak po dalších dvou týdnech neozvali, psal jsem jim co je a oni že nemají zájem. Nešlo mi to do hlavy. Hlásil jsem se na dvě pozice z toho jedna z nich byla fakt zajímavá, na tu bych pochopil že mě nevzali, ale ta druhá byla fakt jednoduchá, něco co jsem dělal už X let zpátky a byla by to pro mě hračka (i když trochu nudný). A takhle to bylo i u dalších společností. Našel jsem dokonce firmu co hledala někoho na naprosto stejnou pozici, jako jsem dělal v Seznamu, jen paradoxně v menšim měřítku a jednodušší. Nechtěli mě. Všude to bylo to samý. A tak jsem došel k názoru, že jsem nezaměstnatelnej. Firmy prostě zaměstnance jako jsem já nechtěji.

Byl jsem z toho dost na dně, získat trvalou pracovní pozici byla jediná možnost jak zůstat na Zélandu a pokud bych se měl vrátit do ČR, čekalo by mě to samý – zase hledat nějákou blbou práci, každej den 8 hodin v kanclu a dostávat za to mizernej českej plat. Cejtil jsem se ztracenej, bez možnosti zůstat na Zélandu a s mizernejma vyhlídkama v Čechách a navíc bez peněz.
A tak jsem přežíval pár měsíců jen tak, že jsem uklízel na hostelu výměnou za ubytování, peníze na jídlo jsem si vydělával vozenim lidí z hostelu na letiště a různě po městě, taky jsem pomáhal ostatním s kupováním aut (koupil jsem celkem 8 aut), viz můj návod na koupi auta www.uzasnej.cz/pruvodce-koupi-auta-na-novem-zelandu , něco jsem si přivydělal i s kamerou a zkrátka jsem se snažil dělat co se dalo, bez jakejkoli vyhlídek do budoucnosti.

Taxikář Honza

Taxikář Honza

Asi správně tušíte, že musel následovat nějákej obrat k lepšímu, jinak bych vám o tom nepsal, žejo :)
Nemůžu bejt uplně konkrétní, ale začal jsem s podnikáním a rozjel jeden vlastní projekt. Spustili jsme ho v květnu, po měsíci práce (12 hodin práce denně, 7 dní v týdnu) a s poměrně slušnym výsledkem. Část výdělku jsem zainvestoval zpátky a pracuju teď (společně se svejma zaměstnancema :) ) na druhý fázi, která poběží až do 1.srpna kdy odlítám ze Zélandu.
Nic dalšího neprozradim, snad jen to, že se máte na co těšit, protože do Čech se zatim nevracím :)

Posted in Nový Zéland by Luigy at Červen 11th, 2015.

4 Responses to “Nový Zéland 11.6.2015 – Vyšlo to uplně jinak”

 1. chose napsal:

  Napinavy jak ksandy, chceme vedet vic

 2. Wien napsal:

  Tyjo pekny to video, ale hlavne ta hudba, to byla dobra prace, uplne se mi z toho taji dech. :D Taky nechapu, ze Te nevzali. :/ A taky uz si s hledanim prace pripadam jako prasiva, ze me nikdo nechce. Tak hodne stesti a nenapinej tolik!

 3. Pavel K. napsal:

  Přál bych ti tu práci ve Weta Digital :) Nicméně blahopřeju a jsem rád, že ti zatím vychází onen podnikatelský záměr :) přeju hodně štěstí do budoucna a držím palce. PS: díky za super blog

 4. studium v USA napsal:

  Fakt povedený video a je škoda, že to u Weta neklaplo..to by byl asi dream job..držím ale palce s fází dvě a těším se na další článek na tomhle fajn blogu! :)

Leave a Reply

*