Nový Zéland 11.3.2014 – Místo jablek broskve

Poslední dobou mi hodně času zabírala práce, ani nebyl čas na psaní blogu. Pracujem 6 dní v týdnu a ten jeden den co máme volno (není to neděle, mění se to), tak většinou něco společně podnikáme. A jakou práci že jsem to poslední dobou dělal?
Po příjezdu do Hastings jsem pracoval na vinicích, kde jsme otrhávali špatný hrozny a věšeli sítě proti ptákům. Letošní sezóna je pro vinaře špatná, spousta hroznů je zkaženejch a tak tu pro nás bylo v únoru spousta práce. Místní vinice jsou největší, co jsem kdy viděl. Některý mají plochu větší něž kilometr čtvereční a jedna řada viný révy je dlouhá až 500 metrů. Když děláte takovou řadu, hrozen po hroznu, máte to na několik hodin a když jdete z druhýho konce na přestávku, máte z toho 10 minutovou procházku :) (Schválně se podívejte na satelitní snímky google maps „Bridge Pa, Hawke’s Bay, Nový Zéland“)
Po týdnu na vinicích tu začali dozrávat jablka a začalo pravý šílenství. Náš backpacker – Eco Lodge se během toho týdne totálně zaplnil, když jsem přijel, bylo tu 5 lidí a týden na to 70! Všichni cestovatelé na Zélandu vědí, že nejvíc práce je právě na jablkách, takže jakmile se rozšíří zpráva, že jablka dozrávaj, začnou se do Hawke’s Bay sjíždět tisíce pracantů. Backpackery a veškerý další ubytovny praskaj ve švech, někteří tu bydlí i jen tak na ulici – spí v autě. Problém s jablkama je ten, že sběr se platí za biny (bin je dřevěná bedna používaná pro transport ovoce – 127x107x72cm) a do jednoho binu se vejde asi 500kg jablek. Pokud si chcete vydělat slušný peníze, musíte nasbírat alespoň 4 za den. To je 2 tuny jablek na člověka. Asi vám nemusím říkat, že sběr jablek neni procházka růžovym sadem. Proto jsem se sháněl i po jinejch možnostech a nakonec jsem sehnat práci placenou hodinově v malym soukromym sadu s broskvema. Je tak malej, jen 500 stromů, že majtel sadu nás najmul jen šest, čtyři chlapy na sbírání a dvě holky na třídění. K sadu patří malá farma s kozama, slepicema, kachnama, prasatama a poníkem. Všechna ta drůbež nám tam pobíhá pod žebříkama a celý to vypadá jak ta farma z písničky „Strýček Donald farmu měl…“. A tak jsme poslední 3 týdny trhali ty broskve, celkem ve čtyřech cyklech. Jak broskve postupně dozrávaj, tak musíte každej strom otrhat několikrát.
Teploty přez den se už pomalu začínaj snižovat, blíží se nám podzim. I přesto jsme tu měli jeden den, kdy bylo 31 stupňů a to je zatím nejvíc, co jsem na Zélandu zažil. Majtel sadu – Andrew nám ten den nabídnul, že se můžeme vykoupat přez oběd u něj v bazénu. Po práci nám dal za odměnu i několik piv :) To je tu mimochodem docela normální, zaměstnavatelé si svejch pracantů váží a pivko po těžkym dnu v práci nebo grilovačka po skončení sklizně je běžnou praxí. Jeden den mi dokonce Andrew nabídnul práci na trhu – jeho sestra většinou prodává ovoce na trzích sama, ale tentokrát chtěli zkusit pravidelnej čtvrteční „Nigh market“, kterej začíná v 5 večer a končí v 9, tak chtěl mít na stánku radši dva lidi. Prodávání mě bavilo, většina Kiwáků je moc příjemnejch a tak celou dobu jen zdravíte kolemjdoucí a ptáte se jak se maj :)
Dneska jsme trhali broskve naposled, zrovna to jdem oslavit. Máme jako výslužku pytel broskví a chcem z toho udělat nějákej dobrej drink :)
Další práci zatim schánět nebudu, potřebuju se připravit na cestu na jižní ostrov, kde strávim celou zimu. Lístek mám na 26.3. a ještě předtím chci podniknout třídenní výpravu – Tongariro track, což je vlastně cesta Mordorem – zemí z filmu Pán Prstenů a s výstupem na „Horu Osudu“.

Celá naše broskvová parta. Zleva němec Hendrik, čech Tomáš, šéf Andrew, já, čech Michal se kterym jsem už pracoval v prosinci a dvě němky Kathrin a Kathrin :)

Celá naše broskvová parta. Zleva němec Hendrik, čech Tomáš, šéf Andrew, já, čech Michal se kterym jsem už pracoval v prosinci a dvě němky Kathrin a Kathrin :)

Broskve, v pozadí bin do kterýho sbíráme - je o trochu nižší než ten na jablka

Broskve, v pozadí bin do kterýho sbíráme – je o trochu nižší než ten na jablka

Holky maj za úkol třídit broskve podle velikostí a jejich vad

Holky maj za úkol třídit broskve podle velikostí a jejich vad

Vanessa a Honza při prodeji broskví

Vanessa a Honza při prodeji broskví

Posted in Nový Zéland by Luigy at Březen 11th, 2014.
Tags:

Leave a Reply

*