Nový Zéland 1.12.2014 – JJ House

Malá rekapitulace: Dorazil jsem do Aucklandu, ubytoval jsem se u Petra a Margaret, našel jsem si dočasnou práci – mytí a čištění aut pro Spaceship Rentals a dál hledal svůj trvalej job co mi dá víza. Skončili jsme u mýho nepodařenýho přesunu do backpackeru, kde mi popletli rezervaci. Tu noc jsem se vrátil do Orewy za Petrem a Margaret a zůstal jsem u nich jednu noc. Další den jsem se ubytoval v JJ House Backpackers, pěknym a malym backpackeru s kapacitou jen 25 lidí a většina z nich byli Číňani, včetně majtele.

JJ House Backpackers

JJ House Backpackers

A tak jsem si mezi nima začal hledat nový přátele. Překvapilo mě, jak jsou Číňani přátelští a otevření na rozdíl třeba od Němců, kterejch je tu taky dost.
Pět dní v týdnu čistím ty campervany a středy a neděle mám volno. Většinu volnejch dní tu něco společně podnikáme, výlety po okolí Aucklandu, nebo po centru a nebo společně vaříme, což je sranda, protože ti Číňani neznají některý naše jídla a já zase neznám ty jejich. I když je zrovna pracovní den, často spolu povídáme až pozdě do noci a většinou tak spim jen 6 až 7 hodin denně. V práci mi spánkovej deficit nevadí, je to práce jednoduchá a není na tom co zkazit.

Mytí a čištění campervanů

Naše parta groomerů - já, mechanik Mark, Andres, Dan, Chuan a nahoře Morisio

Naše parta groomerů – já, mechanik Mark, Andres, Dan, Chuan a nahoře Morisio

Pracuju v garáži, kde jsou dva mechanici a 5 groomerů (čističů aut). Většinou pracujeme ve třech. Nejprv musíme auto umejt zvenku tlakovou sprchou (wapkou), pak vysát interiér, umejt okna, umejt plasty, převlíknout postel (v campervanech je postel na spaní), umejt použitý nádobí a vařič, všechno to naskládat zpátky dovnitř a nakonec provést technickou prověrku auta, kde se testuje všechno od rádia, přez bezpečnostní pásy, kapaliny auta, test baterie, tlak v penumatikách, rezerva, světla, brzdy… Občas i měníme sjetý gumy, tak jsem se naučil jak je měnit a balancovat. Za nejužitečnější věc, kterou jsem se tu naučil považuju ale přípravu kafe. Netušim proč, ale máme tu v kuchyňce profi velkej kávovar, jakej mívaj v kavárnách a skoro nikdo tady s tim neumí zacházet :) Protože mám dobrou kávu rád, naučil jsem se z internetu co a jak a hlavně jak správně ušlehat mlíko pomocí páry. Dokážu teď připravit Cappuccino nebo Latte jako v kavárně :)

Kafe v práci

Kafe v práci

Práce to moc dobrá neni, mamagement na nás kašle, pokud umejeme dostatek aut, nikdo se o nás nezajmá a tak nemáme žádnou motivaci se snažit. Ze začátku jsem pracoval naplno, byl jsem zvyklej z Queenstownu ze stavby, ale po čase jsem se přestal snažit. Když se půl dne proflákám, nikdo si toho nevšimne a nikoho to absolutně nezajímá. Travíme tak hodně času klábosenim, delšíma testovacíma jízdama, delšíma přestávkama, kravinama a přípravou kafe :)

Fronta aut, ty co jsou čelem ke kameře jsou umytý, zbytek čeká na čištění. Jeden z těch náročnějších dnů

Fronta aut, ty co jsou čelem ke kameře jsou umytý, zbytek čeká na čištění. Jeden z těch náročnějších dnů


Čistíme

Čistíme

JJ House
Z práce se vždycky těšim domů do JJ House. Každej den je tu někdo novej a tak se z toho stává rutina, Ahoj odkuď jsi, jak dlouho jsi na NZ, jaký máš plány, kam se chceš podívat… Většina z nich čerstvě dorazila na NZ a tak jim radim jak to tu chodí a kam se podívat. Našel jsem tu už spoustu zajmavejch lidí a prožil s nima hromadu svělejch zážitků.

Jeden z mejch prvních večerů v JJ House, ten starší čínskej pár nám uvařil večeři

Jeden z mejch prvních večerů v JJ House, ten starší čínskej pár nám uvařil večeři

Becky a Three
Tihle dva byli moji první přátelé v JJ House, oba z Číny, potkali se tady na backpackeru a pozdějc se rozhodnou cestovat společně. Becky pracuje v čínský restauraci nedaleko v Newmarketu a jednoho dne jsme se tam všichni společně vydali na večeři. Za 20 dolarů se nám dostalo neomezeně jídla, jak říkáme v Čechách „bufet“. Uprostřed našeho stolu byl speciální kotel, tzv „Hot Pot“, kterej měl tři patra, ve spodním byla vařící se voda s olejem, v druhym patře kotle byl gril a navrchu pára pro čínský knedlíky. Kousek opodál byl velkej stůl s dvěma tucty různejch pokrmů, který jsme naházeli do kotle, na gril, nebo do páry a pak jedli. A tak jsme ochutnal od všeho něco. Různý masa, nudle, knedlíky plněný masem, zelenina a pak různý mořský potvory, který jsem všechny ani nedokázal pojmenovat. Po hlavním jídle jsem ochutnal další tucet různejch zákusků a zakončil to všechno zmrzlinou, který jsme mohl sníst kolik jsem chtěl :)
Becky a Three jsou moc fajn, Three je vysoce vzdělanej, chce se stát profesorem a tak sem se od něj dozvěděl hodně o Číně, Hong Kongu a Taiwanu.

Čínskej Hot Pot. Vlevo vedle mě Becky a Three

Čínskej Hot Pot. Vlevo vedle mě Becky a Three

Mimi
Japonka co v JJ House uklízí a bydlí tu tak zadarmo. Po večerech pracuje v Japonský restauraci na Queen Street. Umí dělat skvělý Sushi.

Mimi nám dělá Sushi

Mimi nám dělá Sushi


Sushi, Olivia, Jessie a Mimi

Sushi, Olivia, Jessie a Mimi

Jessica, Jessie a Michelle
Potkali se sice až tady v JJ House, ale hned se ty tři skamarádili a začli společně hledat práci. S tím jsem jim trochu pomohl a taky jsem je vzal na malej výlet na místní kopec. Nikdy předtím neviděli tak modrou oblohu, ve velkejch Čínskejch městech je smogu, že nevidíte oblohu, hvězdy a občas ani slunce. A tak běhali po tom kopci, fotili si modrou oblohu, zelenou trávu a zelený stromy :)

Jessica, Michelle a Jessie

Jessica, Michelle a Jessie


U moře

U moře


V pozadí Rangitoto Island, kam jsme pozdějc podnikli výpravu

V pozadí Rangitoto Island, kam jsme pozdějc podnikli výpravu

Přestože jim je okolo osmadvaceti let, připadaj mi jak děti. O světě nic nevědí, nikdy nikde nebyli, nikdy předtím nevařili, nestarali se o domácnost ani o sebe sami. Je to typická čínská deformace, kterou tu vídám. Kvůli čínský cenzuře nevědí nic o světě, sledují jen čínskou cenzurovanou televizi, učí se z čínskejch učebnic, mají přístup jen k čínskýmu internetu, neznají Google, Youtube, Facebook ani BBC. Tohle v jejich světě neexistuje. Bydlí u rodičů, dokud se neprovdaj a když se provdaj, tak leda za někoho, kdo je dobře finančně zajištěnej. Takhle to u nich chodí. A proto je pro ně takovej šok když se dostanou na Novej Zéland. Většina z nich zůstane v Aucklandu, kde si najdou práci. Vydat se dál na jih, z Aucklandu do přírody a pracovat na farmě se většina z nich neodváží, nebo až po delší době v Aucklandu.
Holky mi byly tak vděčný, že mi pak 3 večery vařili. Neuměli sice vůbec vařit, ale zavolali svejm rodičům a s pomocí receptů z internetu to dali dohromady :)

Holky mi připravili večeři :)

Holky mi připravili večeři :)

Mateo a Olivia

Já, Olivia a Mateo. Nemám s nima žádnou normální fotku, vždycky dělaj nějáký škleby :D

Já, Olivia a Mateo. Nemám s nima žádnou normální fotku, vždycky dělaj nějáký škleby :D

Když tihle dva dorazili do JJ House, přinesli sebou obrovskou porci nadšení a energie. Se všema se hned spřátelili a stali se mými nejlepšími přáteli. Mateo a Olivia jsou ten typ lidí, kterejm když předhodíte nějákej návrh, okamžitě se pro něj nadchnou a jdou do toho. My tři jsme tak společně zorganizovali hromadu společnějch akcí a společnejch večeří. Mateo je Ital a tak jako první uvařil pro nás italskou hostinu, Olivia je Němka a tak připravila německou večeři, holky pak připravili čínskou, Mimi nám udělala Sushi a já udělal český jahodový knedlíky a pak ještě palačinky pro všechny. Jeden večer jsme si každej udělali vlastní pizzu a to komplet včetně těsta. Olivia je vegetariánka, proto jsme všechny jídla dělali bez masa. Společně jsme šli i do kina, konečně jsem tak po víc jak roce viděl film na velkym plátně, podnikli jsme výlet na ostrov Rangitoto a pár výletů po městě.
Mateo je špičkovej Tattoo Artist (dělá tetování) a tak tady v Aucklandu pracuje ve dvou salonech, Olivia je fitness trenérka a pracuje tu ve fitness centru, společně s jednou Indkou – Dianou. Ta se svým přítelem se k nám občas přidali na našich akcích a taky nám uvařili Indickou večeři.

Jedna z našich společnejch večeří. Zleva Mimi, Jessie, Michelle, Mateo, Olivia, Jessica a další dvě slečny

Jedna z našich společnejch večeří. Zleva Mimi, Jessie, Michelle, Mateo, Olivia, Jessica a další dvě slečny


Mateo připravuje Spaghetti Carbonara. Holky z Číny špagety nikdy nejedli a neznaji ani Parmasan

Mateo připravuje Spaghetti Carbonara. Holky z Číny špagety nikdy nejedli a neznaji ani Parmasan


Společná rozcvička, Olivia je profík a dala nám do těla

Společná rozcvička, Olivia je profík a dala nám do těla

Tony
Taiwanec se kterym byla legrace a kterej taky rád podnikal cokoli.

Vlevo Tony, vpravo já. Už jsem to nevydržel a musel jsem se pustit do jídla :)

Vlevo Tony, vpravo já. Už jsem to nevydržel a musel jsem se pustit do jídla :)

Brian
Kiwák z Taurangy (Mount Manganui), stavitel, otec rodiny, kterej vzal kontrakt tady v Aucklandu, protože byl líp placenej než kontrakty v blízkosti jeho domova. Strávil s náma čtyři týdny, každý pondělí ráno jel z Tarangy do Aucklandu, večer po práci se ubytoval v JJ House, strávil tu čtyři noci a v pátek večer jel zpátky domů. Přestože mu je přez 40, rád si s náma povídá a vždycky se přidá na naše společný večeře. Jednou nám vyprávěl příběh o tom, jak stavěl několik měsíců kulisy pro fim Hobbit. Moc zajímavá práce..

Vlevo Brian, vpravo Mateo

Vlevo Brian, vpravo Mateo

Tak tohle jsou mí přátelé a spolubydlící. Bydlení v JJ House je mnohem lepší, než bydlení v Queenstonu, kde jsem měl sice vlastní pokoj, ale byl jsem celou tu dobu sám. Tady se rozhodně nenudim, pořád je co dělat. A začínám si zvykat i na ten Auckland…

Moje palačinková snídaně. Udělal jsem asi 30 palačinek

Moje palačinková snídaně. Udělal jsem asi 30 palačinek


V Queen Street na předvánočnim průvodu. Jessica, Olivia, Tony, já,  Jessie, Paco a Mimi

V Queen Street na předvánočnim průvodu. Jessica, Olivia, Tony, já, Jessie, Paco a Mimi

Posted in Nový Zéland by Luigy at Leden 18th, 2015.
Tags: , ,

Leave a Reply

*