15.11.2015 – Singapur

Poznámka: Příspěvek byl napsán v listopadu 2015, ale publikován v lednu 2016

Odlet z Bali
Včera jsem hned časně ráno vyrazil naposledy šnorchlovat a v jedenáct jsem už byl na palubě lodi směr Bali. Tentokrát jsem se vecpal s pár ostatníma lidma na horní palubu, odkud byl sice parádní výhled, vítr ve vlasech a sluníčko, ale po půl hodině se zvětšily vlny a vodní tříšť začala zkrápět palubu s každou vlnou. Nejdřív nám to přišlo jako fajn zpestření a sprchu jsme si užívali, ale po pár dalších minutách narostly vlny, že nás to zalejvalo jak z konve a do toho se loď zhoupla s každou další vlnou. Já měl sebou nahoře na palubě foťák, laptop a další elektronikou, kterou jsem se teď snažil chránit vlastním tělem a vším oblečením. Před vodou nebylo úniku. Naštěstí vlny v jednu chvíli ustaly a mě se podařilo dostat se zpátky do podpalubí. Foťák mě od té doby bohužel trochu zlobí.

Jo na sluníčku je fajn, ale za chvilku se to zvrtne

Jo na sluníčku je fajn, ale za chvilku se to zvrtne


Poslední večeře v Indonésii - to za mnou je jídelní menu

Poslední večeře v Indonésii – to za mnou je jídelní menu

Přespal jsem jednu noc ve starym známym hostelu Bedbunkers v Kutě, ale moc jsem toho nenaspal, už v půl třetí ráno jsem vstával a vydal se na letiště. Je to jen něco přes kilometr a nechtělo se mi platit za taxík. Vykročil jsem si tak nočníma ulicema Kuty a velice brzo jsem začal litovat svého rozhodnutí. Lidí v ulicích moc nebylo, rozhodně jsem byl jedinej turista, přes rameno kabelu s laptopem a kolem krku zrcadlovku. Sám se divim, že mě po cestě nikdo neobral. Těch pár místních, co jsem po cestě potkal na mě hulákalo „taxi, taxi!“ případně „mushroom, mushroom!“ (taky weed, coke, pussy atd.) a já se snažil rychlym krokem dostat co nejřív na letiště. Před letištěm jsem ještě musel prokličkovat několika malejma, úzkejma a neosvětlenejma uličkama. Tam už jsem skoro běžel a zastavil se až když jsem dorazil do letištní haly.

Singapore
Zanedlouho potom jsem už seděl v letadle směr Kuala Lumpur. Tam jsem dorazil po třech hodinách letu a přesedl na letadlo do Singapore, kam jsem dorazil časně odpoledne.
Zdržím se 3 dny a tak jsem si koupil třídenní průkaz na městskou hromadnou dopravu za $20. Singapůrský dolar je téměř stejně jak Australský, asi 20 Kč a obě země jsou taky podobně drahý. Vlaky (metro) mají dobrý a autobusy tu provozuje společnost s názvem „Smrt“ :)

SMRT vás povozí po Singapůru

SMRT vás povozí po Singapůru

Popojel jsem vlakem do města, ubytoval jsem se v nejlevnějším hostelu (taky podle toho vypadá) a vydávám se na průzkum města a to jsou teprve tři hodiny odpoledne! Dobrej výkon, na to že jsem dneska navštívil 3 země :D
Singapore je tak trochu jako Sydney – prachatý město, co si dává záležet na tom, aby ta prachatost byla vidět :) V Singapore je všechno obrovský a impozantní. Největší a nejluxusnější jsou nákupní galerie, kterých jsou tu mraky a ty největší můžete procházet celý den a nachodíte v nich kilometry. Centrum města tak vlastně tvoří jen kancelářské budovy (mrakodrapy) a nákupní centra. Kromě obchodů si Singapůrani zakládají i na luxusních parcích a zahradách, které tu najdete v překvapivém množství a hlavně v překvapivých rozměrech.

Mrakodrapy v centru

Mrakodrapy v centru


Mrakodrapy po západu slunce

Mrakodrapy po západu slunce

Zároveň má ale Singapore i svojí chudou část, na okrajích najdete obrovský panelákový sídliště (panelák jsem teď dva roky neviděl) a kolem centra spoustu čtvrtí se stovkama malejch špinavejch obchůdků a marketů (tam jsem se ubytoval).
Singapore je vlastně město a zároveň i země. Má pět a půl milionu obyvatel, z toho 40% jsou původem Číňani, asi 20% Malaysiani a zbytek je místní a z dalších Asijskejch států, případně z Evropy. Oficiální jazyk je Angličtina, Mandarinština a Malayština – v preferenci podle uvedeného pořadí. Takže je paráda, že všichni umí dobře anglicky a nápisy jsou primárně v angličtině. Překvapilo mě, že se tu jezdí vlevo, stejně tak jako na Novém Zélandu, Austrálii a Indonésii.

Turisticky nejzajmavější a nejnavštěvovanější je oblast Marina Bay Sands. To je obrovskej komplex na okraji zálivu, kterému vévodí světoznámej hotel tří budov, spojených nahoře plošinou ve tvaru lodi, kde se můžete ve ve výšce 200 metrů nad zemí procházet po parku se stromama a palmama, nebo si tam nahoře zaplavat ve 150m dlouhém bazénu. Je to jeden z největších a nejluxusnějších hotelů na světě s kapacitou přes 2500 pokojů.

Marina Bay Sands hotel

Marina Bay Sands hotel


Marina Bay Sands hotel

Marina Bay Sands hotel


Takhle to vypadá nahoře, tam jsem se bohužel nedostal

Takhle to vypadá nahoře, tam jsem se bohužel nedostal

Na nevětší hotel samozřejmě musí navazovat největší a nejluxusnější nákupní galerie, po které se můžete i plavit na gondole. Najdete tu všechny nejluxusněší značky, Louis Vuitton tu dokonce svůj obchod vybudoval mimo nákupní centrum, na umělém ostrově v zálivu a chodí se do něj tunelem.

Že se vás nebaví chodit po nákupáku po svých? Svezte se gondolou! :)

Že se vás nebaví chodit po nákupáku po svých? Svezte se gondolou! :)


Hlavní vchod obchoďáku je u promenády v zálivu

Hlavní vchod obchoďáku je u promenády v zálivu

Na nakupování opravdu nemám peníze, ale chtěl jsem se alspoň podívat do úžasnýho ArtScinence muzea, které je také spoučástí Marina Bay Sands a je postaveno ve tvaru obrovskýho betonovýho lotosového květu. Bohužel vstupné $20 jsem si nemohl dovolit.

ArtScinence museum a mrakodrapy Singapůru

ArtScinence museum a mrakodrapy Singapůru

Další částí Marina Bay Sands je velká supermoderní botanická zahrada Gardens By the Bay, otevřená teprve před třemi lety a která vypadá tak futuristicky, že když jsem jí viděl v novém filmu Hitman, domníval jsem se, že jde o animaci. Když jsem se pak dozvěděl, že to skutečně existuje, rozhodl jsem se vypravit do Singapore, shlédnout tuhle zahradu na vlastní oči.
Singapore tak sice může být drahý, ale je tady toho hodně k vidění i zadarmo, jen se dost nachodíte kvůli gigantickým rozměrům všech zajmavých komlexů.
Zítra mám celý den na prohlídku zahrad a zbytku Marina Bay Sands, dneska jsem to jen narychlo proběhnul. Do hostelu jsem se vrátil v deset večer, byl to dneska ale pěkně dlouhej den!

Posted in Jihovýchodní Asie by Luigy at Leden 31st, 2016.
Tags: ,

Leave a Reply

*