100 dní na Novém Zélandu

Dneska je to přesně 100 dní, co jsem přiletěl na Zéland. 100 dní života, kterej je úplně jinej, než život, kterej jsem vedl předtím v Čechách. Přišel čas na malé srovnání. Je ten novej život lepší, nebo horší než ten předchozí? Dokázal bych odpovědět i jednoslovně, ale pojďme to radši rozebrat :)

Svoboda

Většinou si to ani neuvědomujeme, ale náš život je plnej povinností a závazků. Každý den musíme chodit do práce a trávit tam osm nebo i víc hodin, máme byt a v něm spoustu věcí, nemůžeme se tím pádem jednoduše přesunout někam jinam, máme lidi na kterých nám záleží a nechceme se od nich odloučit, navíc jsme vázáni mnoha smlouvami, jsme zavázáni k práci, k bytu, k mobilnímu operátorovi.. a představa, že se jednoho dne zbalíme, na všechno se vykašleme a pojedeme o město dál je nepředstavitelná.
Ale v okamžiku, kdy se všech těhle závazků zbavíte a jediný co vám zbyde, je batoh na zádech a v něm pár věcí – tehdy poznáte co je to opravdová svoboda. Pocit, kdy jdete jen s tím batohem na zádech, dojdete na křižovatku a víte, že to jakou cestu zvolíte, nebo na jakej autobus nasednete, ovlivní nejen to kam se dostanete a koho potkáte. Můžete jít kam chcete a dělat to co se vám zachce. Když se vám nelíbí v jednom městě, zabalíte se během deseti minut a jedete dál. Každej den můžete rozhodovat, jak změníte nebo ovlivníte svůj život.
Bluff_signpost
A když vás omrzí běhání s batohem na zádech, můžete si koupit auto a překonávat pak ještě větší vzdálenosti a možností vaší cesty bude ještě víc. Můžete několik týdnů nebo měsíců jen křižovat Nový Zéland, sem, tam a objevovat.
Samozřejmě k tomu potřebujete nějáký peníze, ale ty se tu dají vždycky vydělat. A když se vám jedna práce nelíbí? Tak jí prostě nedělejte a jeďte o farmu dál :)

Práce jako práce

Někteří nedokážou pochopit, jak někdo může jít z kanclu dobrovolně pracovat na pole. Já bych to tak dramaticky neviděl :) pro mě je to práce jako práce. Spousta lidí si myslí, že lidi v kancelářích maji práci jednodušší než jiní. Myslí si, jak je svět nespravedlivej, když manažer nebo programátor bere plat 70.000 Kč měsíčně jen za to, že sedí v křesle. Pro takový lidi mám jednu novinku – pracuju teď 7 dní v týdnu, 8 hodin denně na vinici, na sluníčku, na dešti a shledávám tu práci jednodušší a lehčí, než když jsem dělal programátora v kanceláři. Jako programátor pracujete hlavou, neustále přemýšlíte a řešíte, asi jako kdyby jste 8 hodin denně počítali matematický příklady. Jste z toho vystresovaný, mozek unavenej, celej den se musíte soustředit a večer jste paradoxně unavenější, než z fyzický práce.
Na vinici, na jabkách, nebo i když jsme stavěli ten novej sad, což bylo fyzicky hodně náročný, používám celej den jen svaly, mozek nepracuje. Můžete ho buď vypnout, nebo si přemýšlet o čem jen chcete. A právě to se mi na tom nejvíc líbí – 8 hodin denně si můžu přemýšlet o plánech do budoucna, kam pojedu dál, co tam budu dělat, co napíšu na blog… Večer pak příjdete domu, osprchujete se a rázem je vám fajn. Teda prvních pár týdnů vás budou bolet svaly, ale tělo si nakonec zvykne. Neříkám, že bych to chtěl dělat celej život, přecijen preferuju práci tvořivou, ale po práci se pocitově cejtim líp.
No a k těm platům – musíte pochopit, že práce není hodnocená podle toho jak je těžká, ale jakou odbornost a zkušenosti vyžaduje. Pokud chcete vyšší plat, musíte umět něco, co ostatní neuměj.

Sběr borůvek

Sběr borůvek

Novozélanďané (Kiwáci)

Ten rozdíl mezi Kiwákama a Evropanama mě až překvapil. Jsou tak přátelští.. Například je tu uplně normální, že si s váma v parku na lavičce, v autobusu, nebo na kterymkoli veřejnym místě začne povídat uplně cizí člověk. V Evropě si každej hledí akorát svýho a kdyby vás v MHD pozdravil cizí člověk, asi by vás to překvapilo, nedej bože kdyby se s váma chtěl bavit :D
Pokud jste na místě, kde zrovna nejsou davy lidí, například v přírodě, nebo v menších městečkách (hlavně na jižním ostrově), je slušnost zdravit kolemjdoucí. Už jsem viděl pár zaraženejch cestovatelů, který šli po chodníku a nestačili se divit, když je protijdoucí Kiwák pozdravil a usmál se na ně :)
A když už se s nějákým Kiwákem spřátelíte, nezapomeňte, že jako pozdrav se tu nepodává ruka, vždyť to je to vlastně symbol pro „nemám v ruce zbraň“. Kdepak, na Zélandě se vám vrhnou kolem krku a obejmou vás :)

Typickej Kiwák

Typickej Kiwák


Přátelskost a laskavost Kiwáků tu ale nekončí, spousta z nich se vás dokonce bude snažit dostat k sobě domů. A to ne proto, že by vám chtěli něco provést, ale prostě jen maji rádi společnost ostatních lidí, hlavně cestovatelů. I mě už dvakrát pozvali uplně cizí lidé k sobě domů a to jen po pár minutách rozhovoru. Zůstal jsem u nich pár dní, dali mi vlastní pokoj, vařili mi a nic za to nechtěli.
I stopování u silnice je tu mnohem jednodušší. Stopoval jsem zatím třikrát a nikdy jsem nečekal dýl jak 10 minut. Chytit stopa je tu rychlejší než čekat na autobus.
O to horší je překvapení Novozélanďanů, když přiletí do Evropy. Většina z nich nedokáže pochopit proč jsou na ně ostatní tak zlí a odtažití. Dobře je to vidět například ve filmu The World’s Fastest Indian (česky V Zajetí Rychlosti).

Krajina

Tak tady se to slovy snad ani popsat nedá, krajina Zélandu je jedna z nejkrásnějších na světě a to musíte vidět na vlastní oči. Taky její rozmanitost je mnohem větší. Najdete tu nádherný pláže, ale zároveň obrovský zasněžený hory.
Beautifull_Nature_Full_HD_Wallpaper-prisak_HKRG-311.jpg_21-1024x576
Počasí je tu klidnější, roční období otočený (v lednu léto, v červenci zima). Rozdíl mezi létem a zimou je ale minimální. V létě přes den se teploty pohybujou okolo 20-25 stupňů, v zimě 10-15. Vůbec tu teda nezažijete ty hnusný horka co jsou občas v Čechách a zároveň tu nemrzne. Pokud by vám chyběl sníh, můžete si zajet do hor, kde je ho dostatek.

Sponzor webu
Nový Zéland Working Holiday víza

Politika, správa & systémy

Nový Zéland spadá pod Britský království. Vládne tu Britská královna a nikdo si na politiku nestěžuje. Nikdo tu politiku ani neřeší a nestěžuje si, jako je tomu často u nás.
Je tu vysoká minimální mzda a dost práce, takže kdokoli se snaží, práci získá a má slušný peníze za který se dá žít. Největším průmyslem je zemědělství a majtelé farem, sadů a vinic tu rozhodně nejsou chudáci. Zéland má asi 4 miliony obyvatel na rozloze třikrát větší, než ČR. Na každýho obyvatele připadají 3 ovce (12 mil ovcí). Všechny chovný zvířata tu běhají po kopcích a to uplně všude. Nikdo ty zvířata nezavírá do klecí nebo kravínů, proto je maso a ostatní produkty lepší a lidi zdravější. Chybí tu někteří zemědělští škůdci a choroby. Proto se daří plodinám a je zakázano geneticky modifikovat ovoce a zeleninu. Zélanďani se o tu svojí perfektní krajinu tak bojí, že na letištní kontrole vás nepustí s žádným dovezeným ovocem, ani vám neprojdou boty špinavý od hlíny z Evropy. Neni tu smog, všude je zeleno, většina potravin je místních, jen málo se dováží. Naopak se vyváží do celýho světa a Novozélandský ovoce je nejlepší na světě. Voda z vodovodu je zadarmo, ani tu nemají vodoměry, přitom místní voda je jedna z nejčistších.

Na Zélandu se každoročně sklidí okolo 500.000 tun jablek, to je asi 3 miliardy kusů

Na Zélandu se každoročně sklidí okolo 500.000 tun jablek, to je asi 3 miliardy kusů


Úřady jsou rychlý a fungujou. Vlastně jsem ještě nenavštívil jinej úřad, než poštu. Na poště na počkání změníte majtele vozidla, vyřešíte daně, zřídíte bankovní účet a na počkání vám vydaj i platební kartu. Zdravotní péči má automaticky každý občan i turista, ne že by jí potřebovali (neviděl jsem tu zatim nikoho nemocnýho – žádná chřipka, rýma, kašel).
Kriminalita je nízká, stejně tak nehodovost, policie je přísnější než u nás, je zakázanej hazard, cigarety jsou asi čtyřnásobně dražší než v ČR, je zakázaná veškerá reklama na alkohol a tabák a zakázaný kouření v restauracích. Média se většinou zajímají o počasí, zemědělství, rybolov a sport, žádný krimi a hrocení politiky se tu nekoná.
Jediný co tu nefunguje dobře je internet, připojení Zélandu ke zbytku světa obstarají jen dva podmořský kabely a to znamená drahý a limitovaný připojení.

Česko pro cizince

Jakmile začnete cestovat, neubráníte se porovnávání s ostatníma zeměma. Česko je krásná země a Praha je nádherný starý město. Ale Češi se poslední dobou snaží nalákat co nejvíc turistů a vytáhnout z nich co nejvíc peněz. Když se pak zeptáte ostatních cestovatelů tady na Zélandu, co si pamatují ze své návštěvy z Čech, nejsou to památky co jmenujou jako první. Většinou vzpomínají na obrovský množství alkoholu, kterej vypily, stripkluby a bordely který navštívili a taxikáře který je okradli.

Světoznámá Pražská ulice Ve Smečkách

Světoznámá Pražská ulice Ve Smečkách


Alkohol, děvky a kluby jsou hlavní lákadlo mladých cizinců pro návštěvu naší země. Tady na Zélandu je hlavním lákadlem příroda a jednoduchej styl života. A právě proto se mi tu líbí. Jednoduchej styl života, nádherná rozmanitá příroda a neuvěřitelně přátelští lidé. Tak takhle to vidím po prvních 100 dnech, uvidíme co budu říkat za rok :)

Posted in Nový Zéland by Luigy at Únor 25th, 2014.
Tags: ,

9 Responses to “100 dní na Novém Zélandu”

 1. arcadio napsal:

  ahoj
  paradni. úplně jsi mě navnadil tam jet. britská kolonie je to vidět, všechno funguje :-) jinak s tou pověstí CZ v zahraničí je to trochu složitější. jestli na zelandu všichni spojujou CZ s děvkama a pivem, tak je to tak trochu britskej pohled na věc.
  ale teda parada, že tam za plat v pohodě žiješ. cestování je ultimátní zkušenost a jednou za život spálit za sebou všechny mosty by měl každej.

 2. […] se rozhodl odcestovat na nějakou dobu na Nový Zéland. Dnes zveřejnil článek pojmenovaný 100 dnů na Novém Zélandu. Rozhodně stojí za přečtení, […]

 3. wien napsal:

  Docela jsi me uklidnil, ja jsem se bala, ze po Australii bude Zeland spis krokem zpet a nebude se mi tam libit, ale tak ja to pises to zni dost dobre. :) Vizum je vyrizeny, tak za par mesicu tam jsem! :)

  • Luigy napsal:

   Pořád to opakuju dokola – rozhodnutí jet na Zéland bylo jedno z nejlepších v mym životě, myslim že nebudeš litovat. Dávám teď dohromady podrobnej, mnohostránkovej návod na Novej Zéland, kde bude i podrobně popsáno kde a jak schánět jakou práci.
   Jinak zdravim do oblak ;) zrovna pracuju na broskvovym sadu poblíš sportovního letiště, tak každej den koukám na ty jejich vejkruty, musí to bejt paráda :)

   • wien napsal:

    Vsak to ja si myslim o rozhodnuti jet do Australie taky, tak se bojim, aby mi na Zelandu nebyla kosa! :)) Dik, litani je parada a myslim, ze ty vyhledy na Zelandu fakt budou stat za to! Ja bych asi broskve trhat nemohla, furt bych si je cpala do pusy. :D

   • Lucka napsal:

    Ahoj Luigy,
    uz jsi prosim dopsal navod, jak na Zeland? :-) Zrovna shanime praci, tak by se nam par tipu hodilo…diky
    Lucka

 4. Bibr napsal:

  Rozhodnutí pro cokoliv co chceš udělat je správně. Sedět doma na zadku a drzkovat ještě nikdy nikam nikoho neposunulo. Na druhou stranu, pokud je právě sezení tím, co člověk chce, tak na tom nic špatného není.

  Jde o to poslouchat svy vnitřní já, který je cítit jen když je ticho. Tohle ja nemluví, jen je cítit co chce. Ale zase v klidu, taky musíme jist atd.

  Nadávat na Čechy je snadné, tak jako nadávat na Němce, Italy, Rusy… Svět je takový, jak ho chceš vidět. Máme velký štěstí, že jsme se narodili na bohatší části světa. Jako syn farmáře v Laosu by ses na novy Zéland nedostal.

 5. Ronnie napsal:

  Paráda…super článek! :)

Leave a Reply

*